Światło w filmie – garść porad

Oświetlenie podczas planu filmowego to bardzo ważna sprawa. Brak znajomości pewnych zasad może zepsuć nawet najlepiej zapowiadające się dzieło. Popełnionych w tym zakresie błędów nie naprawi najlepsza gra aktorska ani efekty dźwiękowe. Jak wybrać oświetlenie w filmie? Poznaj niezbędne wskazówki.

Światło w filmie. Jakie są jego źródła?

Aby wybrać idealne oświetlenie, trzeba poznać zastosowanie poszczególnych lamp i wziąć pod uwagę ich moc oraz temperaturę barową. Oto najczęściej stosowane na scenie źródła światła:

  • Lampa żarowa – posiada regulator szerokości pasma światła. Ma ciepłą barwę 3200K.
  • Lampa wyładowcza HMI z akcesoriami – ma moc, nawet do 4 razy większą niż zwykła lampa żarowa.
    Specjalna mieszanka gazów w żarówce jest dobrana tak, by emitowała
    temperaturę barwową 6000K, zbliżoną do światła dziennego.
  • Lampa fluorescencyjna – jej temperatura barowa wynosi 3200K lub 5400K i ma różnorodną moc. Minusem jest konieczność regularnej wymiany żarówek. Światło ma chłodną barwę i jest miękkie.
  • Lampa LED – to najtańsza forma oświetlenia, która ogranicza koszty produkcji i ma długą żywotność. Łatwo ją przenosić dzięki zasilaczowi akumulatorowemu i ładowarce zamiast zasilacza sieciowego, który wymaga gniazdka ściennego. Światło jest miękkie, równomierne. Odwzorowanie kolorów na poziomie 90 plus.
  • Lampa na świetlówki energooszczędne – charakteryzuje się niskim zużyciem energii, dużą ilością barw i wysoką mocą. Niestety oświetlenie to nie zawsze jest równomierne.

Najlepszym i niezastąpionym źródłem światła jest słońce. Warto więc nagrywać w godzinach, gdy dysponujemy tym naturalnym oświetleniem.

Podstawy o temperaturze barwowej

Temperatura barowa jest wyrażana w Kelvinach i pozwala określić, jak ciepłe jest dane światło. Odmienne źródła światła wysyłają promienie świetlne o różnych temperaturach barwowych.  Im wyższa liczba Kelvinów tym światło jest zimniejsze i jaśniejsze.

  • temperatura barwowa poniżej 3300 K to barwa ciepła,
  • temperatura barwowa 3300 K – 5300 K to barwa neutralna,
  • temperatura barwowa powyżej 5300 K to barwa chłodna.

Ciepłe światło wpływa uspokajająco i relaksująco, a chłodno-białe pobudza do intensywnej pracy.

Techniki świecenia wykorzystywane w fotografii i filmie

Jakie zasady oświetleniowe wziąć pod uwagę? Najlepiej korzystać ze światła słonecznego. W pomieszczeniach warto posłużyć się materiałami z powierzchnią odbijającą, na przykład płytami styropianowymi lub białymi blendami. Zawsze trzeba dobierać oświetlenie do okoliczności i efektów, jakie mamy uzyskać. Krawędzie cieni pomagają określić czy światło jest miękkie, czy twarde. Ludzie lepiej prezentują się w delikatnym świetle. Najprostszym sposobem, aby uzyskać taki rodzaj oświetlenia, jest wykorzystanie dyfuzora w postaci prześcieradła lub innego białego, przepuszczalnego materiału. Barwę światła można zmienić za pomocą kolorowych folii. Przybliżając lub oddalając lampę, możemy stopniować intensywność oświetlenia. Światło w filmie to element kluczowy do budowania nastroju. Pamiętaj o tym!