Sony FX3

sony fx3

Kamera Cinema Line FX3 firmy Sony to urządzenie, które łączy pełnoklatkową matrycę zapewniającą wysoką czułość i filmową ekspresję obrazu z niezwykle małymi wymiarami. Te zaś w połączeniu z niewielką masą są gwarancją mobilności, stanowiąc idealne rozwiązanie dla pracy w pojedynkę. Dzięki swojej niezawodności i łatwości obsługi może stać się przepustką do profesjonalnej realizacji filmów jak również być idealnym rozwiązaniem dla twórców, którym zależy na dużej dozie swobody. 

Możliwości filmowej ekspresji

Kamera FX3 pozwala na rejestrację obrazu w kinowej rozdzielczości 4K w każdych warunkach oświetleniowych nawet przy dużej ilości klatek na sekundę. Zapewnia pokaźne możliwości color gradingu niezależnie od tego, czy film nagrywany był rano, w południe czy wieczorem. Ponadto pełnoklatkowy przetwornik CMOS Exmor R pozwala na uzyskanie wyraźnego obrazu nawet w bardzo słabym świetle. Posiada rozszerzony zakres czułości ISO do 409 600, zamiast standardowego 80-102 400. Wysoka jakość reprodukcji kolorów  w szerokim zakresie dynamiki zapewniana jest przez przestrzeń barw S-Gamut3.Cin oraz krzywą gamma S-Log3. Dodatkowo S-Cinetone gwarantuje bogate kolory oraz naturalne odwzorowanie odcienia skóry, co nadaje obrazowi filmowy wygląd bez postprodukcji.

Kamera Sony daje pole do szukania nowych wyrazów twórczej ekspresji poprzez zapisywanie filmów w rozdzielczości 4K z szybkością do 120 klatek na sekundę i możliwość ich późniejszego płynnego odtwarzania w nawet 5-krotnie zwolnionym tempie.

Mobilność w służbie indywidualności

Kamera Cinema Line FX3 została zaprojektowana z myślą o komfortowej pracy w pojedynkę.  Świetnie sprawdzi się podczas filmowania z drona, gimbala oraz z ręki, co zapewniają niewielkie wymiary i waga, zaawansowany system rozpraszania ciepła oraz bardzo dokładny system AF. Zastosowany autofocus jest w stanie pokryć rozległy obszar, jak również posiada funkcję automatycznego śledzenia. 627 pól wykrywających fazę w płaszczyźnie ogniskowej pozwala na bezbłędne utrzymanie ostrości na obiekcie niemal w całym kadrze. Te możliwości wzmocnione są ponadto systemem Real-time Eye AF oraz algorytmami wykorzystującymi SI. Pozwalają one na dokładne ustawienie ostrości na twarz i oczy, nawet jeśli nie spogląda bezpośrednio w obiektyw, i śledzenie ich w czasie rzeczywistym. Ponadto wybranie obiektu, na który ma być nastawiana ostrość, jest dziecinnie proste – wystarczy wybrać go na uchylnym, dotykowym ekranie LCD.

Podczas nagrywania efekt stabilizacji został wzmocniony poprzez wbudowany 5-osiowy optyczny stabilizator obrazu z trybem Active Mode. Kompensacja drgań technikami optycznymi pozwala na uzyskanie stabilnego obrazu w jakości 4K przy kręceniu z ręki, nawet w czasie chodzenia.

Funkcjonalność dla twórców i możliwości rozbudowy

Cinema Line FX3 gwarantuje szereg funkcji przydatnych podczas filmowania. Rozmieszczenie przycisków i głównych elementów sterujących dostosowane jest do obsługiwania ich jedną ręką, tak by drugą można było operować obiektywem lub podtrzymywać korpus. Gwintowane otwory na korpusie i uchwycie pozwalają na bezpośrednie podłączenie akcesoriów do urządzenia. Nawet z nimi kamera pozostaje na tyle lekka, że można jej łatwo używać w pojedynkę. FX3 posiada wbudowany mikrofon oraz pełnowymiarowe złącza XLR i cyfrowe łącze audio Multi Interface, co sprawia, że można podłączyć do niej profesjonalne mikrofony zewnętrzne. Za sprawą dwóch gniazd na nośniki danych można nagrywać zarówno równolegle, jak i naprzemiennie.

Ułatwienie stanowi także otwierany na bok 3-calowy dotykowy ekran LCD, co pozwala na łatwe uzyskanie lepszej widoczności obrazu. Łączność sieciowa, bezprzewodowa lub przewodowa, umożliwia zdalne sterowanie za smartfonów, tabletów i komputerów, jak również zdalny podgląd zdjęcia oraz streaming. Kamera posiada ponadto lampki kontrolne. Informują one czy aktualnie trwa nagrywanie, wyraźnie widoczne zarówno dla osoby przed kamerą jak i dla operatora.

Dostępność

Nową pełnoklatkową kamerę Cinema Line FX3 u autoryzowanych dealerów Sony będzie można nabyć od marca 2021 r. W przedsprzedaży kosztuje około 22 000 złotych.