Aparaty pełnoklatkowe 2020 roku. Nikon D6,  Canon EOS R5 lub Sony A9 Mark II

Aparaty pełnoklatkowe są obecnie dla wielu profesjonalistów nieodzownym narzędziem pracy. Co roku powstają nowe modele, które nieustannie zaskakują mnogością funkcji i możliwościami eksploatacji. Aby nieco ułatwić Wam wybór odpowiedniego sprzętu, przygotowaliśmy ranking 3 najlepszych aparatów pełnoklatkowych 2020 roku.

Lustrzanka Nikon D6

nikon d6

             Kolejna pełnoklatkowa aktualizacji lustrzanki Nikon z matrycą o rozdzielczości 20,8 MP zachwyci nie tylko miłośników samej marki. Za pomocą aparatu możemy wykonać zdjęcia seryjne z prędkością 14 klatek na sekundę. Model wyposażono w 105-punktowy system AF. Czułości ISO występują w zakresie od 100, do 102400. Dodatkowo, model posiada wbudowany GPS i tryb priorytetowego ustawienie ostrości na oczach fotografowanej osoby podczas korzystania z automatycznego wyboru pola AF lub śledzenia 3D. Śledzenie jest fenomenalnie precyzyjne, nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych. Czułość AF do -4,5 EV w centralnym polu AF i -4 EV we wszystkich pozostałych polach pozwala śledzić akcję także w nocy.

Najwyższy parametr zapisu filmów tym aparatem to 3840 x 2160 (4K UHD) jako MOV lub MP4. Użyta kompresja to H.264/MPEG-4 AVC (Advanced Video Coding)

Nikon D6 wyposażono także w podwójny slot kart pamięci CFexpress i XQD.  Model posiada także funkcje bezprzewodowej łączności z Wi-Fi i Bluetooth. Co ciekawe, wzmocniono konstrukcję aparatu, aby zapewnić odporność na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Koszt aparatu w momencie pisania tego artykułu 33 499zł.

Kilka najważniejszych parametrów:
Typ: lustrzanka cyfrowa
Mocowanie obiektywu: Mocowanie F firmy Nikon (napęd autofokusa za pośrednictwem bagnetu i styków AF)
Matryca: FX, 35,9 x 23,9 mm, typu CMOS
Całkowita liczba pikseli: 21,33 mln pikseli
Rozdzielczość: 20,8 mln pikseli

 

Canon EOS R5

canon EOSR5

            Model firmy Canon okrzyknięto mianem najlepszego innowacyjnego aparatu EISA 2020-2021. Ten zaszczytny tytuł idzie w parze z pełnoklatkową matrycą CMOS o rozdzielczości 45 megapikseli. Nowa matryca działa z maksymalną czułością ISO 51200, dzięki czemu można liczyć na rewelacyjną jakość obrazu nawet w warunkach słabego oświetlenia. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, iż oprócz plików JPEG i CR3 RAW aparat EOS R5 może rejestrować pliki HEIF (High Efficiency Image Format). Ten format obrazu następnej generacji charakteryzuje się wyższą jakością niż pliki JPEG, ale ma mniej więcej ten sam rozmiar. Umożliwia on również uzyskanie 10-bitowego koloru i szerszego zakresu dynamicznego, a to pozwala rejestrować obrazy HDR PQ.
Pliki HEIF mogą być również przetwarzane w aparacie w celu tworzenia plików JPEG o większym zakresie dynamicznym niż zwykłe pliki JPEG.

Canon EOS R5 jest wprost idealny do filmowania. Umożliwia rejestrowanie video na najwyższym poziomie jakości i elastyczności obrazu 8K RAW. Przy rozdzielczość 4K pełnoklatkowy zapis pozwala na rejestrację z prędkością 120 kl./s, 10-bit (4:2:2)

Robi zdjęcia do 20 kl./s (migawka elektroniczna) lub 12 kl./s (migawka mechaniczna). Aparat EOS R5 wykorzystuje sieć Wi-Fi 2.4 GHz / 5 GHz do przesyłania obrazów bezpośrednio do chmury oraz ułatwia komunikację dzięki zawsze aktywnemu połączeniu Bluetooth®.
Canon EOS R5 posiada Dual Pixel AF we wszystkich trybach video oraz 5-osiową optyczną stabilizację (IBIS) i technologię animal AF. Obecnie body można nabyć za 20 649 zł.

Kilka najważniejszych parametrów:
Typ: lustrzanka cyfrowa
Mocowanie obiektywu: RF (obiektywy EF i EF-S można zamontować za pomocą adaptera mocowania EF-EOS R, adaptera mocowania EF-EOS R z pierścieniem regulacji lub adaptera mocowania EF-EOS R z uchwytem filtra wsuwanego); obiektywy EF-M nie są zgodne
Matryca: CMOS 36 × 24 mm
Efektywna liczba pikseli: około 45 megapikseli
Łączna liczba pikseli: około 47,1 megapiksela

 

Sony A9 Mark II

Sony A9 Mark II

                Aparat, który z pewnością zachwyci profesjonalistów. Uszczelniany korpus ze stopu magnezu jest wprost idealny do rejestrowania wydarzeń sportowych. Model umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych z niezwykłą szybkością 20 klatek na sekundę, a elektroniczna migawka eliminuje zaciemnienie charakterystyczne dla lustrzanek. Aparat wyposażono w pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 24,2 MP i procesor BIONZX. Urządzenie umożliwia uzyskanie czasu naświetlania wynoszącego zaledwie 1/32 000 s (podczas korzystania z migawki elektronicznej). 

Dzięki wykorzystaniu 693 punktów AF z detekcją fazy i 425 punktów AF z detekcją kontrastu Sony A9 II zapewnia możliwość ustawienia ostrości, dokładnie tam gdzie chcesz. Tak wysoka gęstość pól AF zapewnia pokrycie aż 93% kadru. Model ten oferuje technologię 4D AF, która wykorzystuje także technologię Fast Hybrid AF. O potencjale tego systemu świadczy bogactwo zaawansowanych funkcji: ustawianie ostrości w czasie rzeczywistym na oko człowieka (Real-time Eye AF) z możliwością wyboru lewego/prawego oka, ustawianie ostrości w czasie rzeczywistym na oko zwierzęcia, ulepszone dzięki nowemu algorytmowi, ustawianie ostrości w czasie rzeczywistym na oko podczas filmowania, śledzenie w czasie rzeczywistym (Real-time Tracking), wybieranie koloru ramki ostrości czy dotykowe wybieranie pola ostrości przy korzystaniu z wizjera.

Gniazdo LAN 1000BASE-T i obsługa Wi-Fi® 5 GHz33 umożliwiają szybki transfer danych. Za pomocą aparatu można nagrywać filmy w jakości 4K. Aktualna cena modelu wynosi 22 095 zł.

Kilka najważniejszych parametrów:
Typ: lustrzanka cyfrowa
Mocowanie obiektywu: obiektywy Sony z mocowaniem typu E
Przetwornik: pełnoklatkowy (35,6 x 23,8 mm) przetwornik obrazu CMOS Exmor RS®
Efektywna liczba pikseli: około 24,2 megapikseli

 

                Jak widzicie, każdy model wyróżnionych w rankingu aparatów posiada wyjątkowe funkcje, które umożliwiają fotografowanie i nagrywanie filmów na najwyższym poziomie. Każdy z aparatów posiada także specyficzne cechy, które będą idealne do realizacji określonych zadań. Jedynie od Was zależy, na czym będziecie chcieli się skupić. Czy będzie to wykonywanie zdjęć plenerowych w trudnych warunkach atmosferycznych, nagrywanie filmów na najwyższym poziomie jakości, czy może dynamiczna fotografia sportowa. Jedno jest pewne, wyżej wymienione aparaty pełnoklatkowe zadowoloną nawet najbardziej wymagających profesjonalnych fotografów. Który model najbardziej przypadnie Wam do gustu? Canon, Nikon czy Sony? Przekonajcie się sami.