Mikroporty – bezprzewodowe systemy mikrofonowe

Koncert czy spektakl to szczególne wydarzenie poprzedzone miesiącami przygotowań. W takim momencie sprzęt musi być niezawodny. Bezprzewodowe mikrofony są od lat używane w przemyśle rozrywkowym, radiofonii i telewizji. Nie ma żadnych kabli i szumów. Jaka jest ich historia i jak obecnie wygląda rynek? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na ten temat.

Co to jest mikroport – bezprzewodowy system mikrofonowy

Mikroport, czyli bezprzewodowy system mikrofonowy to malutkie urządzenie stworzone z myślą o pracy prezenterów telewizyjnych, koncertujących muzyków, ale też początkujących zespołów. Dużą zaletą jest brak kabla łączącego mikrofon z urządzeniem wzmacniającym dźwięk. System bezprzewodowy zapewnia pełną swobodę ruchów. Mikrofony mają różne standardy, częstotliwości i technologie transmisyjne. Na przykład wykorzystują fale radiowe UHF i VHF. Niektóre modele działają na stałej częstotliwości, a inne mają funkcję ustawienia jej przez użytkownika. Im większa liczba Mhz, tym wyższa wydajność sprzętu.

Historia mikroportów

Firma Sennheiser to czołowy producent mikrofonów na świecie. Pierwszy bezprzewodowy mikrofon tej marki powstał w 1957 roku. Nadajnik SK 1001 miał lampę elektronową, pracował przez 5 godzin i jego zasięg wynosił 100 metrów. W 1958 roku wynaleziono nadajnik SK 1002, którego obwód był całkowicie tranzystorowy, dzięki czemu urządzenie miało mniejszy rozmiar. System nazwano „Mikroport” i sprzedawano wspólnie z firmą Telefunken. Pierwszy bezprzewodowy mikrofon „w jednym kawałku” powstał w 1966 roku. Sprzęt posiadał wymienne kapsuły dynamiczne, które wpinało się w ręczny nadajnik SK 1008. W kolejnych latach opracowano mikrofony przypinane do ubrania MK 12. Następnie pracowano nad bezprzewodowymi mikrofonami przeznaczonymi dla profesjonalnych użytkowników. W roku 1979 firma Sennheiser opracowała kompander HiDyn, dzięki czemu udało się wyeliminować szumy i jakość dźwięku była o wiele lepsza. Taką technologię posiadał model SK 1012. W latach osiemdziesiątych stworzono system składający się z nadajnika ręcznego SKM 4031 TV lub miniaturowego SK 2012 TV i odbiornika wielokanałowego EM 1036 TV. Urządzenie pracowało w zakresie fal UHF. To był przełom. W kolejnych latach opracowano nadajnik reporterski SER 20 wyposażony w układ pętli synchronizacji fazy. Na początku XXI wieku rozpoczęła się era wysokiej jakości systemów bezprzewodowych, które były już dostępne dla każdego.

Mikroporty – jak obecnie wygląda rynek?

Obecnie możemy korzystać z najbardziej zaawansowanych systemów mikrofonów bezprzewodowych. Należą do nich mikrofony do ręki, nagłowne, krawatowe, a także systemy instrumentalne i odsłuchowe. Stworzono system bezprzewodowy, pracujący w nielimitowanym paśmie ok. 1,8 GHz. Można transmitować dźwięk bez kompresji. W 2015 roku wynaleziono odbiornik serii AVX, który mimo małych rozmiarów umożliwia doskonałą jakość dźwięków oraz prostą obsługę. Do spotkań konferencyjnych i wykładów przewidziano system Speechline DW.