Ogniskowa obiektywu

ogniskowa obiektywu

Ogniskowa obiektywu. Zalety i wady obiektywów zmiennoogniskowych.

 

Pasjonuje Cię fotografia? Obecnie ma ona zupełnie inny wymiar niż kilkanaście lat temu. Rozwój technologiczny wpłynął na nasze postrzeganie świata, sztukę i kulturę. Dzisiejszy świat sprawił, że fotografia jest nieodłącznym elementem codziennego życia. Robimy zdjęcia zawsze i wszędzie, dzielimy się nimi z innymi, szczególnie w przestrzeni internetowej. Jedni uwielbiają utrwalać swoją codzienność w spontaniczny i nieograniczony zasadami sposób, inni zajmują się tym profesjonalnie i zawodowo tworząc między innymi piękne sesje fotograficzne.

Co to jest ogniskowa? 

Wiele osób interesujących się fotografią napotyka na swojej drodze to pytanie. Profesjonalistom pojęcie ogniskowej obiektywu z pewnością jest znane. Jednak jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aparatem ten artykuł może Cię zainteresować. Ogniskowa obiektywu to nic innego jak odległość soczewki od matrycy. Niewiele Ci to mówi, prawda? Inaczej mówiąc, jest to parametr, który decyduje o kącie widzenia obiektywu.

Co to jest obiektyw standardowy? 

Ogniskowa obiektywu standardowego uzależniona jest od wielkości klatki filmowej lub matrycy światłoczułej aparatu. Przyjmuje się, że obiektyw standardowy ma ogniskową zbliżoną do przekątnej naświetlanej klatki/ matrycy. Dla aparatów małoobrazkowych  i cyfrowych lustrzanek pełnoklatkowych za obiektyw standardowy przyjmuje się obiektyw 50 mm. Kąt widzenie obiektywu standardowego oddaje perspektywę zbliżoną do tej, jaką widzi ludzkie oko.

Obiektywy, które posiadają stałą ogniskową, przedstawiają na zdjęciu dosłownie to, co widzą oczy fotografa w wizjerze podczas wykonywania zdjęcia. Aby zmienić wielkość fotografowanego przedmiotu fotograf musi podejść lub się oddalić. Inaczej sprawa wygląda stosując obiektywy zmiennoogniskowe. Ten sam obraz może być pokazany na różne sposoby, zarówno szeroko jak i w zbliżeniu. Aby w praktyce zmienić wartość ogniskowej na obiektywie zmiennoogniskowym wystarczy obrócić jednym z pierścieni. Zmiana zakresu ogniskowej spowoduje zbliżenie lub oddalenie fotografowanego obiektu. Fotograf nie musi wówczas zmieniać miejsca skąd wykonuje dane ujęcie. Zakres ogniskowej aparatu wpływa na odwzorowanie obrazu oraz głębie ostrości. Większa liczba obiektywów o różnych ogniskowych daje twórcy większe możliwości fotograficzne. Obiektyw, który posiada krótką ogniskową, daje szerszy kąt widzenia, z kolei dłuższa ogniskowa daje węższy kąt widzenia.

Wady i zalety obiektywów zmiennoogniskowych 

Obiektywy zmiennoogniskowe pozwalają wpływać na wielkość fotografowanego obiektu bez zmiany odległości przedmiotowej, tzn. fotografa od fotografowanego obiektu. Do niewątpliwych zalet należy ich wszechstronność. Obiektywy zmiennoogniskowe są zdecydowanie lepsze od cyfrowego zoomu w aparatach. Pozwalają na zrobienie świetnych zdjęć i zachowanie idealnej jakości obrazu. Uznaje się je za dość uniwersalne. Można spojrzeć na dany kadr z różnej perspektywy i ująć go w zupełnie inny sposób. Fotograf w każdym momencie może zmienić perspektywę obrazu poprzez jeden ruch pierścienia ogniskowej.

Jeśli chodzi o wady, z pewnością można do nich zaliczyć wymianę obiektywu, która ze względu na wagę i wymiary może przysporzyć trudności, szczególnie jeśli zdjęcia wykonywane są w plenerze. Do innych wad można zaliczyć również mniejszą jasność obiektywu. Obiektywy zmiennoogniskowe są zazwyczaj droższe niż obiektywy stałoogniskowe.

Wybór odpowiedniego obiektywu nie należy do łatwych decyzji. Jednak wyjaśnienie najważniejszych pojęć oraz wskazane wady i zalety pomogą podjąć Ci dobrą decyzję. Fotografia to wyjątkowy świat. Piękno, unikalne spojrzenie na rzeczywistość oczami twórcy. Nie wahaj się i wejdź w ten świat!