Panasonic AK-UC4000

AK-UC4000

Kamera studyjna Panasonic AK-UC4000 jest kolejną innowacją w technologii emisji obrazu. Można z niej korzystać zarówno w trybie HD, jak i 4K. Urządzenie zaprojektowano do produkcji oraz transmisji wydarzeń na żywo. Dołącza do kamer studyjnych AK-UC3000 4K i HD AK-HC5000, poszerzając ofertę firmy.

Funkcje Panasonic AK-UC4000

Podobnie jak poprzednie modele kamer studyjnych Panasonic, nowy również posiada cenione funkcje, jak DRS i CineGamma. Oprócz nich cechuje się również nowymi, do których zaliczają się:

  • wspomaganie ustawiania ostrości,
  • redukcja pochylenia obrazu,
  • kompensacja błysku lampy,
  • redukcja pochylenia obrazu.

Ostatnia z nowych funkcji realizowana jest poprzez szybki skan z matrycy MOS.

AK-UC4000 wyposażono w dodatkowe funkcje poprawiające jakość nagrywanego obrazu. Można zaliczyć do nich udoskonaloną „bezszokową” regulację wzmocnienia (w przedziale od -6 dB do 36 dB). Do tej kategorii należy również łatwa regulacja matrycy, wielokrokowa cyfrowa redukcja szumów oraz korekcja współczynnika gamma. W przypadku czerni można ustawić ją odpowiednio na podstawie.

Rozdzielczość 4K

Panasonic AK-UC4000 wykorzystuje optykę LSSIEL (ang. Large Single Sensor Internal Expansion Lens). Służy ona do przechwytywania natywnej rozdzielczości 4,4K. Poprawia to rozdzielczość UHD (ponad dwieście linii TV, zarówno w poziomie, jak i w pionie), stosunek sygnału do szumu i zakres dynamiczny. 

Dzięki MOS Super 35 mm model obsługuje narywanie w rozdzielczościach Full HD i Ultra HD. Obrazy HD są rejestrowane z wysoką czułością. Równocześnie tryb ten gwarantuje niski poziom szumów.

Produkcja na żywo

Kamerę można sparować z jednostką sterowania AK-UCU600. Obsługuje ona przesyłanie za pośrednictwem światłowodu nieskompresowanych sygnałów wideo 4K/HD. Pozwala to na rejestrowanie obrazu w rozdzielczości 4K i transmitowanie go na duże odległości bez kompresji. Jeśli dostarczamy zasilanie jednostki sterowania, sygnał z kamery może być transmitowany do CCU na odległość około 2000 m. Dystans ten może być jednak wydłużony do 10 000 m. Taki wynik możemy uzyskać, gdy korzystamy z lokalnego źródła zasilania głowicy kamery oraz światłowodu o jednym trybie działania.

Płynne sterowanie możliwe jest dzięki panelom obsługi zdalnej AK-HRP1000 i HRP1005. Oba z nich posiadają czytelne kolorowe wyświetlacze LCD. Ponadto wyposażone są w funkcje, które umożliwiają szybką obsługę.   

Wizjer LCD

Kamera Panasonic została wyposażona w kolorowy wizjer LCD AK-HVF100. Charakteryzuje się on wysoką rozdzielczością (IPS LCD 1920*1080, 1100 linii TV, przekątna 9 cali). Ma również wbudowane elastyczne funkcje wspomaganego podnoszenia mechanicznego. Choć jego przekątna to 230 mm, jest lekki i wyposażony w duży wyświetlacz. Posiada cztery przełączniki z możliwością konfiguracji. Pozwala w łatwy sposób regulować kontrast i jasność. Ponadto dzięki AK-HVF100, można zastosować peaking, czyli zaznaczanie krawędzią wyostrzonego fragmentu kadru. Wizjer udostępnia cztery funkcje wspomagające ustawianie ostrości:

  • Focus Bar – służy do wyświetlania poziomu ostrości,
  • Focus-in-Red, który wskazuje ostre obszary za pomocą koloru,
  • Expand, pozwalający na powiększenie centralnej części ujęcia,
  • Square, pokazujący stan ostrości na całym ekranie.

Netflix Post Alliance

Post Technology Alliance to program, którego celem jest identyfikowanie sprzętu, spełniającego wymogi techniczne i organizacyjne serwisu streamingowego Netflix. Równocześnie gwarantuje on spełnienie najwyższych poziomów innowacyjności, pomocy technicznej oraz obsługi klienta.

Kamera studyjna AK-UC4000 została dodana do listy urządzeń zatwierdzonych przez Netflix. Dzięki temu dołączyła do innych kamer Panasonic już znajdujących się w programie. Są nimi: VariCam 35, VariCam PURE, VariCam LT i EVA1.

Świetny stosunek jakości do ceny

Kamera studyjna AK-UC4000 charakteryzuje się doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Tym samym zostawia konkurencję daleko w tyle. Dodatkowym atutem jest możliwość obsługi wielu kamer Panasonic za pomocą tych samych paneli kontroli zdalnej. Stanowi to ogromne ułatwienie w przypadku urządzeń służących do produkcji na żywo.