Festiwale filmowe dla młodych twórców

Festiwale filmowe

Prawdopodobnie każdy debiutant filmowy zastanawia się, gdzie mógłby rozpocząć karierę. Tak, by jego produkcja zyskała rozgłos i pozwoliła zebrać fundusze konieczne do stworzenia swojego kolejnego arcydzieła. Jednym ze sposobów, w jaki mogą to osiągnąć, są festiwale filmowe skierowane do młodych twórców. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym artystą, czy kinofilem, który lubi obserwować rodzące się talenty, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

OFF CAMERA – Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego

Celem krakowskiej OFF CAMERY odbywającej się w maju jest udzielenie wsparcia osobom, które rozpoczynają karierę w kinie. W konkursie głównym rywalizują ze sobą filmy pierwsze i drugie. Największym wyróżnieniem jest Krakowska Nagroda Filmowa, która opiewa na 100 tysięcy dolarów, co może znacząco pomóc w realizacji kolejnej produkcji.

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”

Młodzi i Film” zwyczajowo odbywa się w czerwcu w Koszalinie. Skupia się on na działalności polskich debiutantów. Tradycją tego wydarzenia są ich spotkania z krytykami i publicznością. Nazywane są one „Szczerość za szczerość” i polegają na wymianie opinii na temat projekcji. Autorzy walczą o Wielkie i Małe Jantary, które można otrzymać za produkcje fabularne, dokumentalne oraz animowane, z etiudami szkolnymi włącznie.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima

Odbywająca się w listopadzie krakowska Etiuda & Anima prezentuje prace studentów szkół filmowych z całego globu. Drugą częścią są osiągnięcia z zakresu animacji, zarówno profesjonalistów, jak i studentów czy twórców niezależnych. Za etiudę fabularną lub dokumentalną można zdobyć Złote, Srebrne lub Brązowe Dinozaury, natomiast animacje nagradzane są analogicznymi Jabberwocky’ami. Ponadto można walczyć również o tytuł najlepszej animowanej etiudy studenckiej. Dodatkowym atutem jest fakt, że nagrodzone produkcje są prezentowane w Polsce i za granicą jako część specjalnej, objazdowej wersji Etiudy & Animy.

Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych Imienia Profesora Henryka Kluby

To wydarzenie dedykowane jest kinu spoza oficjalnego obiegu dystrybucyjnego. Na celu ma promowanie offowej kinematografii oraz prezentację najnowszych produkcji niekomercyjnego nurtu kina. Ten festiwal filmowy otworzył drogę do profesjonalnej kariery wielu młodym twórcom audiowizualnym.

Festiwal Euroshorts

Celem Euroshorts jest wspieranie początkujących artystów. To ogólnopolskie pokazy najnowszych produkcji krótkometrażowych. Ich autorami są studenci i absolwenci filmówek w kraju i na świecie, jak również profesjonalni artyści niezależni. Festiwal filmowy składa się z części tradycyjnej, ale również z trasy po Polsce. Jest ona znakomitą okazją do zaprezentowania swojej pracy szerokiej publiczności.

CINEMAFORUM – Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych

CINEMAFORUM dedykowane jest krótkim metrażom. Nabór produkcji jest otwarty dla wszystkich, którzy uważają, że ich dzieło warte jest pokazania. Dzięki temu swoich sił może spróbować każdy, łącznie z debiutantami i amatorami. Ponadto w jego trakcie można zapoznać się z krótkimi metrażami z całego świata, także tymi nagradzanymi w Cannes, Berlinie, Toronto czy Wenecji.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa CAMERIMAGE

W listopadzie można powalczyć o Złote Kijanki – nagrodę w konkursie etiud studenckich na bydgoskim CAMERIMAGE. Jest to festiwal filmowy, który skupia się na działalności operatorów. W jego trakcie odbywają się konkurs główny, debiutów reżyserskich i operatorskich, filmów dokumentalnych, oraz wideoklipów i produkcji 3D. Częścią wydarzenia są również prezentacja sprzętu i technologii oraz spotkania poświęcone aspektom prawnym produkcji. Poza nimi odbywają się również pokazy specjalne, warsztaty, seminaria oraz wystawy.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Ten wrześniowy, odbywający się w Gdyni festiwal to najważniejsze wydarzenie filmowe dla polskiego kina. Nie jest on co prawda skierowany wyłącznie do młodych twórców. Ma jednak dedykowane dla nich nagrody – za najlepszy debiut reżyserski lub drugi film można otrzymać aż 15000 złotych. Osobne trofea można zdobyć za produkcje krótkometrażowe lub mikrobudżetowe.

Warszawski Festiwal Filmowy

WFF odbywa się w październiku. Jest to jeden z największych festiwali filmowych w Polsce i jedyny, który posiada klasę A. Dla początkujących artystów oferuje sekcję konkursową filmów pierwszych i drugich. Poza nim można również starać się o zakwalifikowanie do konkursu produkcji dokumentalnych lub krótkometrażowych. Ciekawym wydarzeniem towarzyszącym jest branżowa część Warsaw Industry Days, gdzie można wziąć udział w pitchingu, spotkaniach korporacyjnych, pokazach work-in-progress, jak również prezentacjach i warsztatach.

Dla młodego twórcy filmowego udział w festiwalu filmowym może być początkiem profesjonalnej kariery. Zdecydowanie warto zatem brać w nich udział. Również dla widza jest to ciekawe doświadczenie, które pozwala na poznanie świeżego spojrzenia na kino.