Ekipa filmowa, czyli kto stoi za tym, co widzisz na ekranie.

ekipa zdjęciowa

Ekipa filmowa. Miniprzewodnik pojęć

Produkcja filmu, niezależnie od tego, czy ma powstać film długometrażowy, czy krótkometrażowy wymaga zaangażowanie wielu osób. Każdy członek ekipy filmowej jest ważny i dokłada swoją cegiełkę do finalnego dzieła. Przy większych produkcjach, ekipa jest bardzo rozbudowana, może składać się nawet z kilkuset osób.

Pion reżyserski

 • Reżyser

Reżysera filmu można porównać do dyrygenta orkiestry. Odgrywa w ekipie jedną z kluczowych ról. Może zajmować się jedynie ekranizacją powierzonego mu scenariusza lub jednocześnie być reżyserem i scenarzystą. Współpracuje z całą ekipą filmową  i dba o przeniesienie na ekran swojej wizji dzieła. Jest głównym realizatorem, który kieruje wszystkimi pracami artystycznymi ekipy. Efektem jego działań ma być film oparty na zatwierdzonym wcześniej scenariuszu.

 • II reżyser

Jest najbliższym współpracownikiem i prawą ręką głównego reżysera. Często przybiera rolę pośrednika między reżyserem i resztą ekipy. Podlega bezpośrednio reżyserowi i producentowi, z kolei jemu podlega asystent reżysera, klapser oraz sekretarka planu.

 • Sekretarka planu

To osoba, która również blisko współpracuje z reżyserem. Można przewrotnie powiedzieć, że jeśli II reżyser jest prawą ręką, to sekretarka jest lewą. Współpracuje również z innymi pionami. Do jej głównych zadań należy kontrolowanie inscenizacji zdjęć, tak aby zachowywały one ciągłość i były przełożeniem scenariusza.

 • Klapser

Klapser to najbliższy współpracownik sekretarki planu. Niezbędny przy realizacji sydźwiękowych.Podstawowym zadaniem Klapsera jest fachowa obsługa klapsa filmowego w celu synchronizacji wizualnej i/lub dźwiękowej kolejnych ujęć filmu.

 

Pion operatorski

 • Operator obrazu

Inaczej mówiąc, jest to autor zdjęć. Jego rola w procesie produkcji jest ogromna. Jest uznawany za najbliższego współpracownika reżysera i osobę odpowiedzialną za kreowanie obrazu i świata filmu.

 • Operator kamery

Nazywany II operatorem, bliski współpracownik operatora obrazu. Odpowiedzialny jest za kadr oraz ruch obrazu.

 • Mistrz oświetlenia/Główny oświetlacz

Dowodzi całej grupie zajmującej się oświetleniem w produkcji filmowej. Mistrz oświetlenia inaczej nazywany jest gafferem. 

 • Oświetlacz, dyżurny elektryk, agregaciarz

To wszyscy, którzy odpowiadają za rozstawienie oświetlenia na planie według poleceń gaffera. Z pewnością to osoby, które mają najcięższą pracę fizyczną wśród całej ekipy. 

 • Wózkarz

Wózkarz obsługuje wózek, czyli urządzenie znajdujące się pod kamerą. Współpracuje przede wszystkim z operatorem obrazu i kamery.

 

Pion kierownika produkcji

 • Kierownik produkcji

Kierownik produkcji jest najbliższym współpracownikiem producenta i reżysera. To najważniejsza trójka w produkcji filmowej. Jest on organizatorem całej produkcji filmowej, planuje i nadzoruje wiele ważnych procesów. 

 • II kierownik produkcji

Do jego zadań należy przede wszystkim wynajem obiektów zdjęciowych, załatwianie zezwoleń i bliska współpraca z ekipą na planie.

 • Kierownik planu

Kierownik planu jest organizatorem zdjęć. Kieruje ekipą na planie zdjęciowym. Jest odpowiedzialny za wykonanie planowanej partii zdjęć każdego dnia zdjęciowego.

 • Administrator filmu

Podlega bezpośrednio kierownikowi produkcji i jest odpowiedzialny za prowadzenie wielu działań administracyjno-formalnych przy współpracy z księgowością.

 

Pion scenograficzny

 • Scenograf

Scenograf jest głównym współautorem obrazu, który widzimy na ekranie. Odpowiada za koncepcję plastyczną, tworzy przestrzeń, w której odgrywa się akcja filmu. 

 • Rekwizytor

Rekwizytor zajmuje się przygotowaniem wszelkich rekwizytów potrzebnych na planie zdjęciowym. 

 • Dyżurny planu

Dyżurnego planu określa się jako złotą rączkę. To osoba, która dobrze czuję się w sprawach technicznych, jest uniwersalnym pomocnikiem na planie.

 

Pozostali realizatorzy i specjaliści

 • Kostiumograf

Kostiumograf to osoba odpowiedzialna za wynajem, zakup i dostępność wszystkich kostiumów potrzebnych dla aktorów, czy statystów.

 • Charakteryzator

Charakteryzator ma za zadanie uzewnętrznić charakterystyczne cechy postaci, zajmuje się fryzurą i makijażem. Z pewnością powinien mieć zdolności plastyczne.

 • Operator dźwięku

Nie da się ukryć, że dźwięk w filmie jest bardzo ważny. Operator dźwięku odpowiada za jakość filmu od strony technicznej i artystycznej, a jego działania skupiają się właśnie na dźwięku.

 • Montażysta

Trzeba podkreślić, że praca montażysty ma charakter twórczy. Montaż obrazu potrafi diametralnie zmienić postrzeganie wydarzeń w filmie, wpływa na ich odbiór i walory artystyczne.

 

Odtwórcy

Mianem odtwórców w produkcji filmowej określa się między innymi aktorów, lektorów, dublerów, epizodystów, statystów, kaskaderów, muzyków, tancerzy i innych.

 

To jak duża jest ekipa filmowa zależne jest od stopnia skomplikowania projektu.
Dla zobrazowania tematu polecam zerknąć na skład tworzący film: Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie. (2019)

Link do pełnego wykazu ekipy filmowej: https://www.imdb.com/title/tt2527338/fullcredits