Ekipa filmowa. Miniprzewodnik pojęć
Produkcja filmu, niezależnie od tego, czy ma powstać film długometrażowy, czy krótkometrażowy wymaga zaangażowanie wielu osób. Każdy członek ekipy filmowej jest ważny i dokłada swoją cegiełkę do finalnego dzieła. Przy większych produkcjach, ekipa jest bardzo rozbudowana, może składać się nawet z kilkuset osób.
Pion reżyserski
- Reżyser
Reżysera filmu można porównać do dyrygenta orkiestry. Odgrywa w ekipie jedną z kluczowych ról. Może zajmować się jedynie ekranizacją powierzonego mu scenariusza lub jednocześnie być reżyserem i scenarzystą. Współpracuje z całą ekipą filmową i dba o przeniesienie na ekran swojej wizji dzieła. Jest głównym realizatorem, który kieruje wszystkimi pracami artystycznymi ekipy. Efektem jego działań ma być film oparty na zatwierdzonym wcześniej scenariuszu.
- II reżyser
Jest najbliższym współpracownikiem i prawą ręką głównego reżysera. Często przybiera rolę pośrednika między reżyserem i resztą ekipy. Podlega bezpośrednio reżyserowi i producentowi, z kolei jemu podlega asystent reżysera, klapser oraz sekretarka planu.
- Sekretarka planu
To osoba, która również blisko współpracuje z reżyserem. Można przewrotnie powiedzieć, że jeśli II reżyser jest prawą ręką, to sekretarka jest lewą. Współpracuje również z innymi pionami. Do jej głównych zadań należy kontrolowanie inscenizacji zdjęć, tak aby zachowywały one ciągłość i były przełożeniem scenariusza.
- Klapser
Klapser to najbliższy współpracownik sekretarki planu. Niezbędny przy realizacji sydźwiękowych.Podstawowym zadaniem Klapsera jest fachowa obsługa klapsa filmowego w celu synchronizacji wizualnej i/lub dźwiękowej kolejnych ujęć filmu.
Pion operatorski
- Operator obrazu
Inaczej mówiąc, jest to autor zdjęć. Jego rola w procesie produkcji jest ogromna. Jest uznawany za najbliższego współpracownika reżysera i osobę odpowiedzialną za kreowanie obrazu i świata filmu.
- Operator kamery
Nazywany II operatorem, bliski współpracownik operatora obrazu. Odpowiedzialny jest za kadr oraz ruch obrazu.
- Mistrz oświetlenia/Główny oświetlacz
Dowodzi całej grupie zajmującej się oświetleniem w produkcji filmowej. Mistrz oświetlenia inaczej nazywany jest gafferem.
- Oświetlacz, dyżurny elektryk, agregaciarz
To wszyscy, którzy odpowiadają za rozstawienie oświetlenia na planie według poleceń gaffera. Z pewnością to osoby, które mają najcięższą pracę fizyczną wśród całej ekipy.
- Wózkarz
Wózkarz obsługuje wózek, czyli urządzenie znajdujące się pod kamerą. Współpracuje przede wszystkim z operatorem obrazu i kamery.
Pion kierownika produkcji
- Kierownik produkcji
Kierownik produkcji jest najbliższym współpracownikiem producenta i reżysera. To najważniejsza trójka w produkcji filmowej. Jest on organizatorem całej produkcji filmowej, planuje i nadzoruje wiele ważnych procesów.
- II kierownik produkcji
Do jego zadań należy przede wszystkim wynajem obiektów zdjęciowych, załatwianie zezwoleń i bliska współpraca z ekipą na planie.
- Kierownik planu
Kierownik planu jest organizatorem zdjęć. Kieruje ekipą na planie zdjęciowym. Jest odpowiedzialny za wykonanie planowanej partii zdjęć każdego dnia zdjęciowego.
- Administrator filmu
Podlega bezpośrednio kierownikowi produkcji i jest odpowiedzialny za prowadzenie wielu działań administracyjno-formalnych przy współpracy z księgowością.
Pion scenograficzny
- Scenograf
Scenograf jest głównym współautorem obrazu, który widzimy na ekranie. Odpowiada za koncepcję plastyczną, tworzy przestrzeń, w której odgrywa się akcja filmu.
- Rekwizytor
Rekwizytor zajmuje się przygotowaniem wszelkich rekwizytów potrzebnych na planie zdjęciowym.
- Dyżurny planu
Dyżurnego planu określa się jako złotą rączkę. To osoba, która dobrze czuję się w sprawach technicznych, jest uniwersalnym pomocnikiem na planie.
Pozostali realizatorzy i specjaliści
- Kostiumograf
Kostiumograf to osoba odpowiedzialna za wynajem, zakup i dostępność wszystkich kostiumów potrzebnych dla aktorów, czy statystów.
- Charakteryzator
Charakteryzator ma za zadanie uzewnętrznić charakterystyczne cechy postaci, zajmuje się fryzurą i makijażem. Z pewnością powinien mieć zdolności plastyczne.
- Operator dźwięku
Nie da się ukryć, że dźwięk w filmie jest bardzo ważny. Operator dźwięku odpowiada za jakość filmu od strony technicznej i artystycznej, a jego działania skupiają się właśnie na dźwięku.
- Montażysta
Trzeba podkreślić, że praca montażysty ma charakter twórczy. Montaż obrazu potrafi diametralnie zmienić postrzeganie wydarzeń w filmie, wpływa na ich odbiór i walory artystyczne.
Odtwórcy
Mianem odtwórców w produkcji filmowej określa się między innymi aktorów, lektorów, dublerów, epizodystów, statystów, kaskaderów, muzyków, tancerzy i innych.
To jak duża jest ekipa filmowa zależne jest od stopnia skomplikowania projektu.
Dla zobrazowania tematu polecam zerknąć na skład tworzący film: Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie. (2019)
Link do pełnego wykazu ekipy filmowej: https://www.imdb.com/title/tt2527338/fullcredits