Blog

Film animowany

Film animowany Historia animacji nie ogranicza się wyłącznie do XX wieku, pierwsze udane próby poruszenia obrazów datowane są na początek XIX wieku, czyli na okres poprzedzający epokę kinematografu i samego filmu. Współczesny film animowany powstaje przeważnie przy pomocy programów do tworzenia animacji 2D lub renderowania światów w 3D. Nie znaczy to wcale, że komputery wyparły analogowe, czyli bardziej czasochłonne metody produkcji. W artykule postaramy się prześledzić najważniejsze zjawiska w historii filmu animowanego oraz wyjaśnić globalny sukces takich marek jak Disney oraz Warner Bros.   Film animowany – próba definicji Animacja to proces ożywiania obrazu i nieruchomych…

Horror – gatunek filmowy

Horror to jeden z najstarszych gatunków filmowych. Jego początki sięgają przełomu XIX i XX wieku. Gatunek ten przechodził różnego rodzaju przemiany. Niektóre wynikały ze zmiany podejścia do gatunku, jak też powstawania nowych pomysłów, które zostały wcielone do mainstreamu i popkultury, a następnie przerobione w każdy możliwy sposób. Nie bez echa jest również sam rozwój technologiczny. Nowoczesne, wysokiej jakości efekty specjalne to nie lada narzędzie, jeśli chodzi nie tylko o zdumiewające sceny w filmach akcji, ale też momenty, w których widz dosłownie podskakuje na swoim siedzeniu z przerażenia. I można by pomyśleć, że po dziesiątkach filmów „jump…

Avid Media Composer. Program do montażu filmów.

Avid Media Composer to aplikacja do edycji filmów. Avid Technology od niemal trzech dekad zajmuje się tworzeniem cyfrowych narzędzi przeznaczonych do nieliniowej edycji video. Firma swoje pierwsze systemy dostarczała do produktów Apple, a konkretnie komputera Macintosh II zaprezentowanego w 1989 roku. Od tego czasu Avid stał się synonimem profesjonalnego programu do montażu filmów i na dobre zadomowił się w studiach wielu profesjonalnych filmowców. Wpływ programu Avid Media Composer na sztukę filmową Wszystko zaczęło się pod koniec lat 80., kiedy na rynek wprowadzono pakiet systemu Avid Media Composer (Avid/1), który odmienił świat postprodukcji i obróbki materiału wideo.…

Musicale – gatunek filmowy

Musical, w przeciwieństwie do innych gatunków, powstał jako odpowiedź na przemiany technologiczne. Z oczywistych powodów w czasie kina niemego produkcje tego gatunku nie mogły powstawać. Dlatego pierwsze z nich pojawiły się w latach 20., by zaprezentować możliwości kina dźwiękowego. Krótko po pojawieniu się, gatunek szturmem podbił serca widzów. Czym właściwie jest musical? Musical to gatunek filmowy, w którym w narrację wplecione są piosenki śpiewane przez bohaterów. Bardzo często towarzyszą im również układy taneczne. Pierwsze musicale Jednym z pierwszych musicali był „Śpiewak jazzbandu” (1927, reż. Alan Crosland). Film był prawie pozbawiony dialogów, ale zawierał kilka piosenek. Miało…

Canon XF605 – zaawansowana kamera reporterska

Canon XF605 to profesjonalna kamera reporterska, stworzona do pracy w terenie oraz studiu. Dzięki małym rozmiarom i wadze korpusu około 2000 g model świetnie sprawdzi się w plenerze. Umożliwia tworzenie profesjonalnych materiałów w rozdzielczości 4K UHD 60P/50P. To niewielkie urządzenie ma szeroką gamę elementów sterujących i złączy. Jego dodatkową zaletą jest możliwość bezproblemowej integracji z systemami do produkcji na żywo i w trybie offline. Wszystko z myślą o wymagających produkcjach. Canon XF605 – telewizyjna jakość obrazu Kamera wyposażona jest w matrycę CMOS o wielkości 1,0 cala, jak również w procesor DIGIC DV7. Współpracują one ze sobą…

Western – gatunek filmowy

Western pojawił się w kinematografii dość wcześnie i już na początku XX wieku stał się osobnym gatunkiem. Tym samym zaczął szczególnie wcześnie budować typową dla siebie ikonografię oraz toposy. Częściowo bywa oparty na wydarzeniach historycznych, jako że wiele z historii opowiada o realnych złoczyńcach lub obrońcach sprawiedliwości. Ponadto sam Dziki Zachód rzeczywiście był zaludniany przez kowbojów, osadników, wyjętych spod prawa oraz szeryfów, jak również rdzennych mieszkańców Ameryki. Tematyka i toposy westernów Już na wczesnym etapie, głównym tematem westernów stała się walka dobra ze złem. Ten konflikt jest bardzo silnie zarysowany – w tradycyjnych westernach zwykle nie…

Efekty specjalne

Efekty specjalne Efekty specjalne obecne są w kinematografii od jej zarania. Choć dziś ciężko określić dokładnie, w którym filmie pojawiły się jako pierwsze, podaje się takie tytuły jak „The Execution of Mary Stuart” (1895, reż. Alfred Clark), „The Enchanted Drawing” (1900, reż. J. Stuart Blackton) czy „Podróż na księżyc” (1902, reż. Georges Méliès). Przed nastaniem ery efektów generowanych przy pomocy komputerów, do najbardziej przełomowych filmów w temacie efektów specjalnych zaliczały się między innymi: „King Kong” (1933, reż. Merian C. Cooper), „Obcy – ósmy pasażer Nostromo” (1979, reż. Ridley Scott), „Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja”…

Rola postprodukcji dźwięku w tworzeniu filmu

Postprodukcja dźwięku w filmie odbywa się na dwóch poziomach. Pierwszy dotyczy wycinania, korekcji oraz wygładzania dźwięków, które zarejestrowały mikrofony na planie. Natomiast na drugim poziomie dźwiękowiec w studiu dodaje pożądane dźwięki do ścieżki wideo, aby podkręcić atmosferę i dodać dramaturgi wydarzeniom dziejącym się na ekranie. Według statystyk aż 99 procent efektów dźwiękowych w filmach powstaje na etapie postprodukcji. Jest to niezwykle ważna część w tworzeniu filmu, jednak często pozostaje niezauważalna dla niewprawionych widzów. Po co stosuje się postprodukcję dźwięku w filmach? Obiektyw kamery patrzy kierunkowo, zaś mikrofon zbiera dźwięki z otoczenia, dlatego często ścieżki audio posiadają…

Korekcja kolorów oraz color grading

Korekcja kolorów oraz color grading, czyli jak podnieść jakość kolorów w filmie Korekcja kolorów oraz color grading może zostać przeprowadzony już w trakcie samego filmowania, jednak twórcy najczęściej przesuwają pracę nad poprawą kolorów do etapu postprodukcji. Dzięki temu mogą oni dopasować odpowiednie barwy do różnych typów ujęć oraz scen, a tym samym uzyskać unikalny efekt końcowy. W artykule zamieszczamy garść wiedzy na temat podstaw korekcji kolorów oraz prezentujemy popularne platformy służące pracy z kolorem.  Korekcja kolorów oraz color grandig – co to jest? Na początku należy wyjaśnić różnicę między dwoma pojęciami. Korekcji kolorów to podstawowy proces…

Festiwale filmowe dla młodych twórców

Prawdopodobnie każdy debiutant filmowy zastanawia się, gdzie mógłby rozpocząć karierę. Tak, by jego produkcja zyskała rozgłos i pozwoliła zebrać fundusze konieczne do stworzenia swojego kolejnego arcydzieła. Jednym ze sposobów, w jaki mogą to osiągnąć, są festiwale filmowe skierowane do młodych twórców. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym artystą, czy kinofilem, który lubi obserwować rodzące się talenty, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. OFF CAMERA – Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Celem krakowskiej OFF CAMERY odbywającej się w maju jest udzielenie wsparcia osobom, które rozpoczynają karierę w kinie. W konkursie głównym rywalizują ze sobą filmy pierwsze i drugie. Największym…

Konstrukcja scenariusza reklamowego

Jak napisać scenariusz do filmu reklamowego? Podczas pisania scenariusza reklamowego warto kierować się prostą zasadą: reklamy opowiadają o rozwiązywaniu problemów, nie o ich tworzeniu. Natomiast co do samego scenariusza, w reklamie sprawdzają się konstrukcje bezpośrednie, nierzadko zaskakujące, jednak najczęściej zwarte w treści oraz proste w formie, bowiem reklama to narzędzie, które ma pomóc firmom w podniesieniu sprzedaży oraz zwiększeniu rozpoznawalności ich marki.   Od początku. Reklamodawcy dysponują ograniczonym czasem transmisyjnym, zazwyczaj jest to 15, 30 lub 90 sekund. Ponadto wyróżniamy kilka podstawowych konstrukcji scenariuszowych, w których lokujemy nasz produkt: sceny z życia, reklama wyznaniowa (testimonial), demonstracja…

Fenomen seriali telewizyjnych

Narracja seryjna, czyli ta prezentowana widowni w odcinkach, narodziła się razem z erą przemysłową i rozwojem mediów masowych. Za początek przyjąć można wiek XIX. Z początku prym wiodła prasa: swoje książki w formie odcinkowej publikował w niej między innymi Bolesław Prus, Alexander Dumas oraz Ernest Hemingway. Obecnie mamy do czynienia z prawdziwym fenomenem seriali telewizyjnych, który z z przerwami trwa od lat sześćdziesiątych XX wieku. Historia seriali Niezwykle trudno omówić bogatą historię seriali telewizyjnych. Przenieśmy się zatem do początku lat sześćdziesiątych. David Lynch wraz z Markiem Frostem prezentują szerokiej publiczności legendarny już serial „Miasteczko Twin Peaks”.…

Sześć typów cięć montażowych

Podczas kręcenia filmu równie ważny jak fabuła, akcja, czy gra aktorska jest montaż. To właśnie on pozwala złożyć poszczególne ujęcia w całość i nadać produkcji sens i logikę. W tym celu zarówno operator jak i reżyser powinni znać podstawy montażu filmu. Dzięki temu będą mogli dostarczyć montażyście odpowiedni materiał. Wyróżnia się sześć podstawowych typów cięć montażowych. Sklejka na treści Sklejka na treści to jeden z rodzajów cięć montażowych. Występuje w sytuacji, gdy poprzez wmontowanie dodatkowego ujęcia dodajemy do sceny nową informację. Wpływa ona na bieg fabuły. Najprostszą formą takiego cięcia montażowego podczas sceny rozmowy są zdjęcia…

Montaż wewnątrzkadrowy

Montaż wewnątrzkadrowy jest jednym ze sposobów realizacji filmów. Zazwyczaj jest on ściśle związany z technikami mastershot. Ten często jest uważany za jedną z najprostszych metod kręcenia, ponieważ nie wymaga montażu. Polega na nagrywaniu scen jako ciągłych, nieprzerwanych cięciami ujęć. Montaż wewnątrzkadrowy – co to takiego? Montaż wewnątrzkadrowy zwany jest czasami montażem wewnątrzujęciowym. Można go rozumieć jako montaż bez montażu. W dużym uproszczeniu polega na zainscenizowaniu kilku niezależnych planów filmowych w obrębie jednego ujęcia. Wszelkie zmiany punktu widzenia są dokonywane poprzez ruch kamery, zamiast przez przejścia montażowe. Nie stosuje się tutaj montażu ciętego. Podczas stosowania tej techniki…

Uznane filmy 2020 roku: najwięksi wygrani

Pandemia zdecydowanie namieszała w kinowym kalendarzu – wpłynęła nie tylko na przesunięcia premier, ale i wyniki Box Office oraz Oscary. Z powodu lockdownów premiery miały różne, niekoniecznie korzystne dla nich daty. Ponadto niektóre z sieci kinowych nie przetrwały długiego okresu zamknięcia, a część ludzi zwyczajnie bała się wyprawy do kinowych sal. Mimo to postanowiliśmy przygotować krótkie zestawienie uznanych produkcji 2020 roku. Oscary inne niż wszystkie Przez pewien czas zdawało się, że Oscary wezmą przykład z innych gal rozdania nagród, jak na przykład Złotych Globów, które odbyły się w formule online. Oscary jednak postanowiły rozdać najważniejsze wyróżnienia…

Podział mikrofonów

Podział mikrofonów ze względu na zasadę działania – oddziaływanie fal dźwiękowych na membranę Wielu filmoznawców podkreśla, że warstwa dźwiękowa w znacznej części polskich filmów pozostawia wiele do życzenia. Niechciane dźwięki spoza kadrów, zbyt ciche dialogi bohaterów lub nierówne ścieżki dźwięku znacząco obniżają przyjemność widzów. Dlatego zarówno w profesjonalnych produkcjach, jak i w małych nisko budżetowych filmach, a także kiedy sami postanowimy stworzyć krótką formę video lub podcastu kwestia jakości dźwięku powinna być dla nas priorytetem. W tym artykule zamieściliśmy najważniejsze informacje na temat budowy oraz zasad działania profesjonalnych mikrofonów, dzięki czemu łatwiej dobierzesz mikrofon dostosowany do…